Az MTA „Magyar Tudományosság Külföldön” Elnöki Bizottság kihelyezett ülése (Lelkes Gábor)
Az MTA „Magyar Tudományosság Külföldön” Elnöki Bizottsága, mely 1996-ban jött létre a határon túli magyar tudományosság ügyének a felkarolása céljából, 2004. június 7–8-án Szlovákiában – Somorja, Dunaszerdahely és Komárom helyszínekkel – tartotta meg hagyományos tavaszi ülését, mely immár a negyedik alkalommal került megrendezésre Magyarország határain túl (a korábbi helyszínek Nagyvárad, Csíkszereda és Alsóőr voltak). Ezen kihelyezett ülések célja az, hogy a helybéliek minél pontosabb képet kapjanak a bizottság munkájáról, az akadémia határon túli magyar tudományossággal kapcsolatos törekvéseiről, aktuális programjairól, a bizottság tagjai pedig a helyszínen tájékozódhassanak a régió helyzetéről, problémáiról, az ott folyó kutatásokról, s közvetlen eszmecsere alakulhasson ki a magyarországi és külhoni tudósok között.
A kihelyezett ülés első munkanapján (mely Somorján, a Fórum Kisebbségkutató Intézetben került megrendezésre) előbb a bizottság tájékoztatást nyújtott a Magyar Tudományos Akadémia határon túli magyar tudományossággal kapcsolatos törekvéseiről, aktuális programjairól, majd a továbbiakban az alábbi szlovákiai magyar tudományos műhelyek mutatták be az általuk folytatott munkát, kutatásaikat: Fórum Kisebbségkutató Intézet, Szlovákiai Magyar Professzorok Klubja, Gramma Nyelvi Iroda, Selye Egyetemi Központ, Konstantín Egyetem Közép-európai Tanulmányok Kara, Selye János Egyetem, Commenius Egyetem Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék, Konstantín Egyetem Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék, Mercurius Társadalomtudományi Kutatócsoport, Mátyusföldi Muzeológiai Társaság, Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma, Katedra Társaság, Pont Kutatóintézet, MTA RKK Nyugat-magyarországi Tudományos Intézete. Az első munkanap záróeseményeként a Dunaszerdahelyi Városi Hivatal látta vendégül a konferencia résztvevőit.
A kihelyezett ülés második munkanapja Komáromban folytatódott a Selye János Egyetemi Központban, ahol Az EU és a magyar tudományosság c. konferencia került megrendezésre. A konferenciára a Kárpát-medence valamennyi magyarlakta régiójából érkeztek előadók, az alábbi előadások hangzottak el: A tudomány az EU-ban és régiónkban (Berényi Dénes), Bécs–Pozsony–Győr, mint tudás régió (Rechnitzer János), A bolognai folyamat romániai alkalmazásának problémái (Szilágyi Pál), A magyar kisebbségek és az anyaország viszonya a Kárpát-medencében a XXI. sz. elején (Hunèík Péter), A társadalomtudományi kutatások néhány etikai vonatkozása (Kontra Miklós), Szlovákiai magyar néprajz vagy európai etnológia? (Liszka József), Kisebbségek tudománya az EU-n kívül (Bányai János), Az EU-s pályázati rendszerekről (Lelovics Andrea), Alapvető emberi jogok és szabadságok Szlovákiában és az EU-ban (Hodosy Szabolcs), A felvidéki magyar egyetemi oktatás és tudományosság az EU-ba történő belépésünk után (Balázs Barnabás).
A kétnapos ülés valamennyi felszólalója hangsúlyozta, hogy a magyar tudományosság hálózatának kiépítése az elkövetkező évek talán egyik legfontosabb feladata lesz a magyar tudományos életben szereplők számára, mint ahogy az egyetemi és kutatói hálózatok építése alapprioritásként szerepel az Európai Unió felsőoktatási és kutatási politikájában is. A jövő nem az elszigetelődött intézményeké, hanem a partnerségben álló kutatási hálózatoké, amelyek kölcsönösen kiegészítik egymást.
A magyar tudományos élet képviselőinek hasonló találkozójára jövőre Kárpátalján kerül sor.
Lelkes Gábor