Az 1956-os forradalom és Szlovákia (Simon Attila)
Az idei ősz kétségkívül az 1956-os forradalommal kapcsolatos konferenciák ősze. Budapesten szinte kéthetente rendeznek hasonlót, de Londonban, Berlinben, Debrecenben és Zalaegerszegen is zajlanak vagy már zajlottak 1956-os konferenciák. Szerencsére ebből a sorból Szlovákia sem maradt ki, hiszen ha a résztvevők számát tekintve nem is, de jelentőségében vetélkedett az említett rendezvényekkel az a nemzetközi konferencia is, amelyre október 4-én a pozsonyi Egyetemi Könyvtár épületében került sor Az 1956-os magyar forradalom és Szlovákia címmel. A konferencia szakmai szervezői – a Fórum Kisebbségkutató Intézet, a Szlovák Tudományos Akadémia Történettudományi Intézete, a Magyar Köztársaság Nagykövetsége és a pozsonyi Magyar Kulturális Intézet – kitűnő programot, szakmailag színvonalas és vonzó rendezvényt készítettek elő. A konferencia értékét az is növelte, hogy Szlovákiában első ízben került sor az 1956-os magyar forradalmat érintő tudományos konferenciára. Azt, hogy egy ilyen esemény megrendezésére épp ebben az évben kerülhetett sor, nem csupán a forradalom kerek, ötvenedik évfordulója indokolta, hanem a témát érintő történeti kutatások eddigi hiánya is. Az elmúlt évben és az idén viszont örvendetes módon többen is bekapcsolódtak a magyar forradalom szlovákiai visszhangját érintő kutatómunkába, s több, a témát is érintő publikáció jelent meg a közelmúltban.
Jelen konferencia legfőbb célja tehát az volt, hogy összegző képet adjon mindazokról a kutatási eredményekről, amelyek az 1956-os események szlovákiai recepcióját illetően az utóbbi időben születtek, illetve – hiszen nemcsak a szűkebb szakma, hanem a szélesebb nyilvánosság is képviseltette magát a konferencián – megpróbáljon alapvető ismereteket nyújtani erről a kevéssé ismert témáról. A konferencia eredeti programjában nyolc előadó szerepelt, de egyikük külföldi útja miatt végül hét előadást hallhatott a közönség. Ebben az esetben azonban érvényesnek bizonyult az, hogy egy konferencia színvonalát nem a mennyiséggel, hanem a minőséggel lehet biztosítani, hiszen az elhangzott előadások és az azokat követő élénk vita nem csupán érdekesek és alaposak voltak, de számos új kérdést vetettek fel a hallgatóságban.
A konferenciát a szlovák kormány alelnöke, Dušan Èaploviè levélben üdvözölte, amelyben hangsúlyozta, hogy a magyar–szlovák kapcsolatok szempontjából nagy jelentőséggel bírhat a jelen konferenciához hasonló tudományos párbeszéd. A megnyitón rövid beszédben üdvözölte a jelenlévőket Győrffy Csaba, a Magyar Köztársaság nagykövete, Öllös László, a Fórum Kisebbségkutató Intézet elnöke és Slavomír Michálek, az SZTA Történettudományi Intézetének igazgatója.
Noha a konferencia résztvevői tulajdonképpen mind ugyanazt a kérdést járták körül, vajon hogyan hatottak Szlovákiára az 1956-os események, s milyen volt ezeknek a fogadtatása a szlovákiai s ezen belül a szlovákiai magyar társadalomban, az elhangzott előadások mégis más-más szemszögből, más hangsúlyokat találva tették ezt, így a hallgatóság előtt mozaikszerűen rakódtak össze az események.
A bevezető előadást Dagmar Èierna-Lantayová, az SZTA Történettudományi Intézetének munkatársa tartotta. A szlovák közvélemény és 1956 című előadásában a neves történész elsősorban arra tért ki, vajon a szlovák kulturális és irodalmi életben is érezhető volt-e hasonló erjedés, mint Magyarországon. Fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy a korabeli szlovák értelmiség nagy része még beszélt vagy értett magyarul, így Pozsonyban és Kassán szinte percek alatt elkapkodták a magyarországi sajtót, amely nyilvánvalóan hatást gyakorolt a szlovák olvasókra is. Intézeti munkatársa, Michal Barnovský a szlovákiai helyzetet hasonlította össze a magyar, illetve a lengyel állapotokkal; kiemelve azt, hogy a szlovákoknak nem volt Nagy Imréjük, s hiányzott az olyan közeg is, amely egy a magyarországihoz hasonló folyamat elindulását eredményezte volna. Előadásában ő is foglalkozott a szlovák irodalmi élet vitáival, s jelentős különbségként érzékeltette, hogy a Petőfi Körben és más magyarországi irodalmi fórumokban zajló vitákkal szemben a szlovák írók nem lépték át az irodalom és közélet határát, így mondanivalójuk csak egy szűk kör számára volt érdekes és elérhető.
A Fórum Kisebbségkutató Intézet munkatársa, Simon Attila előadásában nemcsak arról beszélt, hogy hogyan reagáltak a szlovákiai magyarok a forradalom eseményeire, hanem arra is megpróbált választ adni, miért nem választották a rendszerrel szembeni nyíltabb ellenállást, illetve miért nem fejezték ki hangsúlyosabban a forradalom iránt ténylegesen meglévő szimpátiájukat. Az előadó ezt elsősorban az 1945 és 1948 közötti jogfosztottság egyik szomorú örökségének tulajdonította, hiszen a szlovákiai magyarokban még ott élt a megalázottság élménye; a lakosságcsere és a deportálások pedig megfosztották természetes vezetőitől, szinte teljesen felszámolták azt a polgári és értelmiségi réteget, amely egy az 1956-os helyzethez hasonló szituációban irányt mutathatott volna. Gazdag levéltári forrásanyagra épült a Fórum Kisebbségkutató Intézet másik munkatársának, Popély Árpádnak az előadása, aki elsősorban azt fejtegette, hogyan reagált Szlovákia Kommunista Pártja a magyarországi eseményekre. Popély Árpád előadásában jól mutatta be azt a folyamatot, ahogy a párt a magyarországi sajtó behozatalának fokozatos felszámolásával egyre inkább elszigetelte az itteni közvéleményt a magyarországi hatásoktól.
A konferencia szünet utáni részében először a Nemzeti Emlékezet Intézete levéltárának igazgatója, Bukovszky László tartott előadást, aki elsősorban azt a mechanizmust tárta a hallgatóság elé, ahogyan a belügyi szervek ellenőrzésük alatt tartották a társadalmat, s ahogyan a megtorló intézkedéseiket foganatosították. Az őt követő Ha¾ko József, a Comenius Egyetem Teológiai Karán működő Egyháztörténeti Tanszék vezetője azt a kérdést járta körül, hogyan reagált a szlovák katolikus egyház a magyarországi forradalomra. Rendkívül érdekes előadásában külön kitért arra, hogyan látták a szlovák papok Mindszenty kardinális fellépését, s hogyan vélekedtek Magyarország szovjet megszállásáról. Hangsúlyozta azonban, hogy bár a fennmaradt források alapján Mindszenty fellépése inkább negatív visszhangot váltott ki, ezt mégsem lehet általános ítéletként elfogadni, hiszen voltak ellenvélemények is. Bár a konferencia utolsó előadójának, Szesztay Ádámnak a témája „kilógott a sorból”, hiszen ő a forradalom és a magyarországi nemzetiségek viszonyát elemezte, az általa felvetettek mégis összhangban voltak a korábbi előadásokkal és fontos elemekkel gazdagították azokat.
Az előadásokat élénk vita követte, ami azért sem volt meglepő, hiszen a nézők soraiban számos olyan kutató ült, akik maguk is foglalkoztak az 1956-os forradalom témájával. Így többek között felszólalt Ján Pešek, Milan Zemko és Kiss József történész is. A vita egyik érdekes kérdésköre az volt, vajon voltak-e a forradalomnak határrevízióra mutató mozzanatai. A vitában felszólaló Szesztay Ádám saját levéltári kutatásaira támaszkodva az ilyen szándék szinte teljes hiányát emelte ki, miközben arra is felhívta a figyelmet, hogy a csehszlovák és román propaganda viszont épp a magyar revíziós szándék emlegetésével próbálta saját közvéleményét elidegeníteni a magyar forradalomtól.
A konferencia záró mozzanatát az 1956-os Intézet a Forró ősz a hidegháborúban című új dokumentumfilmjének a szlovákiai díszbemutatója jelentette, amelyen a film alkotói is megjelentek, és röviden ismertették a film megszületésének körülményeit.
Egy-egy konferencia eredményességét leginkább az mutatja meg, vajon az ott felvetett és ismertetett kérdések és eredmények életre kapnak-e a későbbi tudományos diskurzusok során. Bár ezt azonnal lemérni nem lehet, Az 1956-os magyar forradalom és Szlovákia című konferencia kétségkívül sok új elemmel gazdagította a témát illető ismereteinket. S az sem mellékes, hogy mind a szakmai, mind pedig a nagyszámú laikus hallgatóság jó hangulatú, érdekes tudományos konferencián vehetett részt.
Simon Attila