Archivum Sala. A Pozsonyi Állami Levéltár Vágsellyei Fióklevéltárának Évkönyve (Pokreis Hildegarda)
Archivum Sala. A Pozsonyi Állami Levéltár Vágsellyei Fióklevéltárának Évkönyve. Sorozatszerkesztő: Novák Veronika. Szerkesztette: Gaucsík István–Gál Margit. Vágsellye, Pozsonyi Állami Levéltár Vágsellyei Fióklevéltár, 2004, 247 p. /Levéltári évkönyv, 1./
Szlovákiában alig találkozhatunk a levéltárak tevékenységét és munkájuk eredményeit bemutató kiadványokkal. Többnyelvű vagy esetünkben kétnyelvű, szlovákul és magyarul megjelenő kötetek pedig nem is léteznek. A Pozsonyi Állami Levéltár Vágsellyei Fióklevéltárának az első évkönyve ezt a hiányt próbálja pótolni, ilyen szempontból a kezdeményezés jelentősége vitathatatlan. Az évkönyv, amely borítóján az Ad usum publicum kifejezést viseli, és amely egyben a levéltár mottója, a Belügyminisztérium és Csáky Pál akkori miniszterelnök-helyettes támogatásával jelent meg. A kötet szerkezeti felépítése a következő: Bevezetés, Beszámoló, Tanulmányok, Források, Könyvismertetések, recenziók. A kiadvány szlovák nyelven is megjelent.
A levéltárak alapvető feladatai közé tartozik a levéltári fondok és dokumentumok megőrzése, gyűjtése és feldolgozása, kutathatóságuk biztosítása. A bevezetőben Novák Veronika, a levéltár igazgatónője erre is kitér és röviden ismerteti a kötet tartalmát, ugyanakkor vázolja a levéltár múltbeli szakmai tevékenységét és a mostani kutatási-feldolgozási stratégiákat. A vágsellyei tudományos műhely 1995-től rendszeresen szervez szakmai rendezvényeket és kiállításokat. Az eddigi konferenciákon elhangzott előadásokat azonban még nem sikerült megjelentetni, ezért merült fel egy önálló kötet gondolata.
A levéltár tevékenységéről szóló beszámoló bemutatja a levéltár működését, szerkezeti felépítését. Az irodák, ill. a raktárhelyiségek a vágsellyei műemlékjellegű épületben, a Pázmány Péter-féle kastélyban találhatók. A kislúcsi kirendeltségben, a Pálffy-kastélyban szintén raktárak kapnak helyet. A beszámolóban az igazgatónő kitér a fondképző szervek, az iratkezelés és selejtezés ellenőrzésének fontosságára, a levéltári gyűjtemények feldolgozásának menetére, valamint a segédletek kidolgozására, a kutatószolgálatra és a levéltári dokumentumok közigazgatási célokra való kihasználására. A vágsellyei levéltárosok tudományos publikációiról és egyéb kulturális, közművelődési jellegű írásairól kisebb bibliográfiai jegyzék ad számot. Novák Veronika külön fejezetben foglalkozik a levéltári iratok védelmével, a levéltár technikai-műszaki felszereltségével, a könyvtári munkákkal, valamint az igazgatási és gazdasági tevékenységekkel.
Az évkönyv a 2003. szeptember 12-én, II. Rákóczi Ferenc szabadságharcának 300. évfordulójának tiszteletére rendezett nemzetközi konferencián elhangzott előadásokat tartalmazza, tanulmányok formájában. A Rákóczi-szabadságharc előzményeivel Ölveti Gábor foglalkozik. Tanulmányában párhuzamot von az elszigetelten létező bujdosó mozgalom és a Habsburg-ellenes fegyveres harccá terebélyesedő kuruc felkelések, a külföldi politikai, ill. államhatalmi törekvések és a független magyar államiság megteremtéséért folytatott harcok között. Henzsel Ágota a Szabolcs megyei eseményeket mutatja be és a Rákóczi-szabadságharc helyi vonatkozásairól értekezik. A 17–18. század fordulóján bekövetkezett politikai és társadalmi helyzetre is kitér. Ezekről nagyon fontos adatok találhatók a szabolcsi megyegyűlések jegyzőkönyveiben. A bejegyzések pontosan nyomon követik a katonai hadműveleteket és a csapatok ellátása körül felmerülő gondokat.
A Pozsony megyei eseményekkel Ivan Mrva foglalkozik behatóbban. Kiemeli a terület stratégiai és hadászati jelentőségét. Aprólékosan tájékoztat az egyes hadmozdulatokról és azok katonai és társadalmi következményeiről, egyben a békekötés körülményeit és a békefeltételeket is elemzi. Marta Dobrotková az 1704-es nagyszombati csatát ismerteti. A kuruc és labanc csapatok 1704. december 26-án találkoztak a Gerencsér, Pozsonyfehéregyház és Nagyszombat közti mezőkön. A kimerítő helyzetjelentés szinte óráról-órára mutatja be az ütközetet. A mellékletben közölt, Ocskay Lászlót idealizáló szlovák történeti ének a szlovákság fontos szerepvállalását bizonyítja a szabadságharcban.
II. Rákóczi Ferenc három tábornokának (Bottyán János, Bercsényi Miklós, Ocskay László) életútjával és katonai karrierjével Gál Margit foglalkozik. Madarász Lajos tanulmánya a veszprémi szlovák telepesfalvak kialakulását kíséri figyelemmel. A 17. század elejére a megye háromnegyed része a másfél évszázadig tartó török megszállás alatt szinte teljesen elnéptelenedett. A megye újjáéledésének alapjául szolgáló telepítések a szatmári békekötés után szinte azonnal megkezdődtek. II. Rákóczi Ferenc szabadságharcának mátyusföldi eseményeiről Novák Veronika referál. A szerző nemcsak a kuruc-labanc összeütközéseknek szentel figyelmet, hanem a falvak lakosságát sújtó, mindjobban fokozódó, a katonaság elszállásolásával és ellátásával összefüggő terheknek is. A korabeli kárjelentések pontos képet nyújtanak az egyes községek lakosságának anyagi megterheltségéről.
Az évkönyvben megtalálható még a mátyusföldi régióra vonatkozó kárösszeírás is, amely a kötetben jelentős helyet foglal el (86 oldalt). A forrást, amely valószínűleg 1707-ből származik, a nyitrai levéltárban őrzik, a megyei anyagban. Nyelvezete magyar, tájnyelvi elemekkel és latin betoldásokkal keveredve. A történészek mellett a nyelvészek is bizonyára megörülnek majd a szövegnek, amely híven tükrözi a korabeli kifejezéseket és helyesírási szokásokat. A kevésbé tájékozott olvasót segítik a lábjegyzetben található információk.
A szlovák levéltári szakirodalom egyik újabb termését, a szlovákiai levéltárak fondjairól négy kötetben, 2000–2001 között megjelent összefoglaló munkát, Gaucsík István ismerteti. Az áttekintés ugyan az 1997-es adatokat tartalmazza, azonban a kutatók számára még mindig az egyik leghasználhatóbb kézikönyv a szlovák levéltári rendszer felépítéséről, az osztályozási főcsoportokról, ill. a konkrét fondokról és gyűjteményekről. Az évkönyv végén a szerzők névsora és munkahelye, valamint a tartalomjegyzék található.