Organon F – az analitikus filozófia folyóirata (Marián Zouhar)
Az Organon F elnevezésű folyóirat azon néhány közép-európai szakfolyóirat közé tartozik, amelyek fejlécükön hordozzák az „analitikus filozófia” jellemzést. Negyedévente jelenik meg, és a benne publikált tanulmányok az analitikus filozófia különböző területeihez – a nyelvfilozófiához, a filozófiai logikához, a tudományfilozófiához, a metodológiához – tartozó témákat érintik. A lapot a Szlovák Tudományos Akadémia Filozófiai Intézete 1994-ben indította el. A vállalkozás szellemi atyja és elindítója, több éven keresztül a lap főszerkesztője, Pavel Cmorej volt az, aki a legnagyobb részt vállalta a megvalósításból is. Az Organon F jelenleg nemcsak a szlovák, hanem a cseh szerzők és olvasók részéről is elismert szakfolyóiratnak számít. A szerkesztőség arra törekszik, hogy a folyóirat Közép-Európa más országainak filozófusai közt is ismertté váljon.
Az utóbbi években a lap több pozitív változáson ment át. A 2005. év harmadik számától kezdődően a Cseh Tudományos Akadémia Filozófiai Intézete az Organon F társkiadójává vált, és ezzel megerősödött a folyóirat nemzetközi háttere. A folyóiratban kezdetektől helyet kaptak az angol nyelven írt tanulmányok, az utóbbi években pedig nemcsak a szlovák és cseh, hanem a külföldi (törökországi, USA-beli, hollandiai, iráni stb.) szerzők angol nyelvű írásainak a száma is nőtt. A folyóiratnak sikerült bejutnia a jelentősebb nemzetközi adatbázisokba is: 2006-tól a Philosopher’s Index, valamint az Arts & Humanities Citation Index és a Current Contens/Arts & Humanities adatbázisaiba. A terjedelem pedig 120 oldalról 140-re emelkedett.
Az Organon F kulcsfontosságú rovatai: Tanulmányok (Papers), amelyek közé az eredeti kutatások eredményeit bemutató dolgozatok kerülnek; Viták (Discussions), ahol a folyóiratban megjelent tanulmányokra reagáló írások jelennek meg; Recenziók (Reviews). Ezeken túl rendszeres a Szemle (Views) is, amelyen belül a filozófia különböző területeibe való bevezetések jelennek meg azzal a céllal, hogy a kevésbé bennfentes olvasók és a diákok megismerkedhessenek az adott diszciplínák fogalmi apparátusával és legjelentősebb elméleteivel. Időközönként a Fordítások (Translations) rovat is megjelenik az analitikus filozófia és a filozófiai logika alapvető szövegeinek fordításaival. Eredetileg ez is állandó része volt a folyóiratnak, de amióta megnövekedett az angol nyelvű tanulmányok száma, az angolból vagy németből szlovákra vagy csehre fordított írások megritkultak. Időszakos a Miscellanea című rovat is, amelyen belül konferenciabeharangozók, illetve -beszámolók és információk jelennek meg.
2006-ban a Tanulmányok rovatban 17 írás jelent meg, amelyek közül 12 angol, 3 szlovák, 2 pedig cseh nyelvű volt. Ezek a következő területeket fedték le: szemantika (Cmorej, Pavel: Proper Names and Aposteriority of Identity Sentences [szlovákul]; Duží, Marie – Jespersen, Björn – Materna, Pavel: Points of View from a Logical Perspective; Inan, Ilhan: The „Referential” and the „Attributive”: Two Distinctions for the Price of One; Jespersen, Björn: The Phone Booth Puzzle); analitikus episztemológia (Marvan, Tomáš: Obstacles to the Relativity of Truth; Šíp, Radim: Truth from the Pragmatic Point of View [csehül]; Talmont-Kaminski, Konrad: Thinking Reeds and the Ideal of Reason: Outline of a Naturalized Epistemology); analitikus ontológia (Riška, Augustín: A Logical-Pragmatic Theory of Objects; Riška, Augustín: Existence, Appearance and Acquaintance; Schmidt, Martin: How [Not] to Make Static Time Passing); tudományfilozófia (Dubnièka, Ján: Space, Time and Quantum Gravitation [szlovákul]; Sousedík, Prokop: Rigorisation of the Infinitesimal Calculus and the Linguistic Turn [csehül]; Zeleòák, Eugen: On Pragmatic and Non-Pragmatic Concept of Explanation); filozófiatörténet (Baòas, Ján: Albert the Great as a Scientist; Èana, Tomáš: „Grammar Rule” in Later Wittgenstein [szlovákul]; Dostálová, Ludmila: Aristotle on Language Paralogism; Gálik, Dušan: Induction in Aristotle’s System of Scientific Knowledge).
Emellett 10 írás jelent meg a Viták rovatban, valamint 12 recenzió. A folyóirat közölte Alfréd Tarsky The Establishment of Scientific Semantics című tanulmányának cseh nyelvű változatát is. A Szemle rovatban Marián Zouhar Quantification in Natural Language című sorozatának négy folytatása jelent meg, a Miscellanea rovat pedig 4 írást közölt.
Az Organon F célul tűzte ki más európai analitikus filozófusok bevonását is tevékenységébe. A szerkesztőség a cseh filozófusok mellett szívesen együttműködne a lengyel, a magyar és más nemzetiségű filozófusokkal is.
Marián Zouhar