Konferencia a szlovák és a cseh levéltárügy idoszeru kérdéseirol (Gaucsík István)
A Szlovák Levéltárosok Egyesületének (a továbbiakban SZLE, hivatalos szlovák megnevezése Spoloènos slovenských archivárov) szervezésében – több társrendező intézmény, levéltári, ill. múzeumi szervezet támogatásával – 2004. június 9–11. között Trencsénben került megrendezésre az immár hagyományossá vált Levéltári Napok nyolcadik konferenciája. A rendezvény aktualitását az 1954-ben napvilágot látott levéltári törvény kerek, ötvenedik évfordulója szolgáltatta. A konferencia témája öt évtized levéltári törvényeit, a végrehajtó rendelkezéseket, a csehszlovák, ill. a cseh és szlovák levéltárügy helyzetét, szervezeti kereteit és a módszertani-elméleti kérdéseket ölelt fel. Emellett lehetőség nyílt a levéltáros szakma problémáinak megvitatására és eszmecserére.
Az első napon elhangzott előadások összefoglalásra törekedtek. Peter Kartous, a belügyminisztérium mellett működő Levéltári és Iratkezelési Részleg igazgatója, a szlovák levéltárügy múltbeli fejlődési ívét és jelenlegi állapotát, valamint a jövőbeli célokat vázolta. Az egykori szocialista levéltárügy fejlődését történeti megközelítésben, társadalmi és közigazgatási kontextusban mutatta be. A levéltárak helyzetét az önálló Szlovákia létrejöttétől számítható időszakban az újabb kihívásokkal való szembesülésként jellemezte. Megállapítása szerint a sajnos napjainkig tartó halmozottan deficites állapotot (a levéltárak személyi ellátottságának kérdése, az iratanyagok térbeli elhelyezésének akadályai, épületek felújítása) a szféra alulfinanszírozottsága, az állami szerepvállalás elégtelen volta okozza. „Konfliktuskerülő” beszámolójában, mely a szakma 2005–2015 közötti időszakra vonatkozó koncepciójára is kitért, az állami pénzforrások fontosságát és a szervezettámogatás érdekében lebonyolítandó háttér-diplomácia korlátait hangsúlyozta, a tudományos-kutatói felvetések elmaradtak.
Václav Babièka a cseh levéltárügyet a készülő törvény és a szervezeti felépítés (szakosodott levéltárak) szempontjából vizsgálta. Kitért a kifejezések és fogalmak pontosítására, a levéltári anyagok közzétételére, az információnyújtás körüli feszültségekre (a magánadatok védelme).
A levéltáros egyesület elnöke, a vágsellyei levéltár igazgatója Novák Veronika az elmúlt majdnem másfél évtized történéseit vizsgálta. Kritikus hozzászólásában a levéltáros szakma helyzetének, állami és társadalmi elismertségének rosszabbodását állapította meg (a szakmai autonómia és az állami felügyelet közti feszültségekre is gondolt). A SZLE az 1989/1990-es évektől szakmai érdekképviseleti szerveződésként decentralizációt követelt és egyenrangú partneri együttműködés kialakítására törekedett az állami szervekkel. A 2003. évi 395. sz. szlovák levéltári törvény előkészítési folyamatába aktívan bekapcsolódó egyesület elképzelései, szakmai érvei csak részben kerültek meghallgatásra. Az előadó az új levéltári törvényben a két legfőbb gondként a levéltártan elméletének nem megfelelő interpretációját és a központosított szervezeti hierarchiát említette, amelynek következtében az immár „kirendeltségi”, „fióklevéltári” státusba került regionális levéltárak hátrányos adminisztratív és pénzügyi helyzetbe kerültek (ehhez kapcsolódóan csak azt tenném hozzá, hogy a politikai kompromisszumok mintha kikezdenék a szakmai terveket). Előadásának második felében az egyesület eddigi tevékenységét értékelte (az 1997-től datálható Levéltári Napok hagyománya, a Fórum archivárov megjelentetése, szakmai továbbképzések, tanulmányutak szervezése, kapcsolatépítés a környező országok levéltáros egyesületeivel). A levéltári munka presztízsének fontosságát és a kollegialitás elmélyítését emelte ki, az egyesület tevékenységének további erősítését javasolta (a pályázati lehetőségek kihasználása, a „szakmai látóhatár” kiterjesztése).
Daniel Doležal, a cseh levéltáros egyesület vezetője nagyon sok hasonló fejlődési tendenciát és problémát említett. Csehországban szintén 1990-ben, eufórikus hangulatban szerveződött újra az egyesület (gyökerei 1921-ig nyúlnak vissza). A kezdeti években regionális jellegű, szakmai-tematikai szekciók (informatikai, gazdasági-levéltári) létrehozásával kísérleteztek. Az állami központosítás folyamata a levéltárügyet itt is elérte, annak összes pozitív és negatív következményeivel (az állami alkalmazotti státus veszélyeztetettsége, a bürokratizáció elmélyülése). A közeljövő tervei közül a terminológia egységesítése körüli munkálatokat, az elektronikus adatközvetítés elmélyítését és a szomszédos országok levéltáros egyesületeivel való szorosabb együttműködést emelte ki.
Az előadásokat levéltári technikával, segédeszközökkel (dobozok, papírmentés, elektronikus adatbázisok létrehozása) foglalkozó magáncégek termékbemutatója zárta.
A második nap előadásai tovább boncolták egyrészt a cseh–szlovák levéltári kapcsolatok témakörét, másrészt az iratkezelés módszereit, valamint a megóvás és felhasználás szempontjait. Bohumír Brom elsősorban a társadalmi és politikai változások keresztmetszetében (privatizáció, restitúció) mutatta be a cseh törvényi és szervezeti változásokat. Megfogalmazása szerint 1989 után a levéltáraknak a régi gazdasági, pénzügyi alapokon kellett megfelelniük az új kihívásoknak. Részletesen kitért a rendeletek tartalmára, célkitűzéseire és hatásaira, az 1954-es törvény bizonyos elemeinek továbbélésére (pl. a levéltárak kulturális és tudományos-kutató intézményekként is, nem csak az államigazgatás szerveiként funkcionálnak) és folyamatosságára az 1974-es törvényben. A közigazgatási reform során megjelenő új feladatoknak (az állami intézmények és az önkormányzatok szervezeteinek iratanyagai) szintén teret szentelt. Előadásának befejező részében az elektronikus dokumentumok problémájával (hosszabb távú elmentésük, módszertan kidolgozása), az EU-csatlakozás várható hatásaival (élénkülő levéltáros-kooperáció) és az alkalmazotti viszony hiányosságaival foglalkozott.
Jana Kubíková és Mária Kaèkovièová korreferátumai az iratátvétel és a fondképzés szemszögéből, gyakorlati tapasztalatokra támaszkodva az 1992–1994 közötti időszak cseh és szlovák iratállományainak a szétválasztását mutatták be. Az egykori szövetségi állam Nemzetgyűlésének fondjából a Szlovákiára vonatkozó vagy az onnan küldött iratokat, a szlovák államigazgatási szervek anyagait Kubíková válogatta. Fontossági sorrendben, (időrendben 1918-tól) másolatokat készítettek, segédleteket és mutatókat vettek át. Az előadó a precedensértékű cseh–szlovák levéltári együttműködést emelte ki. Kaèkovièová az Elnöki Kancellária Levéltárából és a Csehszlovák Nemzeti Bank Levéltárából kiválasztott szlovákiai vonatkozású iratokat ismertette. A banklevéltári anyagátvétellel részletesebben foglalkozott. A központi jegybankok forrásain kívül a pénzügyi politikára és a legnagyobb pénzintézetek (Živnostenská banka, Legiobanka) és pénzügyi alapok (Likvidaèný fond menový) működésére vonatkozó jegyzőkönyvek és egyéb iratok másolatai kerültek át. Ezek rendezése még folyamatban van, feldolgozásuk és a levéltári segédletek elkészítése még hosszú munkát igényel.
Anna Dunajská a nagyszombati és a mikulovi levéltár kapcsolattörténetét, és az 1993 után átalakuló kapcsolatokat vázolta. Érdekes, és tájainkon is az egyik legégetőbb kérdésként jelentkező egyházi jellegű levéltári anyagok sorsával foglalkozott Marek Ïurèo. Előadása először a Nyitrai Püspöki Levéltár fondjaival, azok kialakulásával, felépítésével (a püspökség és uradalmainak fondjai, a nyitrai káptalan iratai) foglalkozott. A továbbiakban az egyházi levéltári és könyvészeti emlékek múltbeli és jelenkori hányatott sorsát mutatta be (kallódó, pusztuló iratok és könyvek a plébániákon, szakszerűtlen elhelyezésük, a helyi szinten gyakran jelentkező érdektelenség). Rámutatott az egyházi levéltárosok csekély számára és beszűkült lehetőségeikre. Megoldásként az egyház és az állam szorosabb együttműködését, az iratanyagok kutathatóvá tételét, regionális szinten, pedig az állami levéltárak kezdeményező magatartását javasolta.
A Nyílt Társadalom Archívumáról, amely a Közép-Európa Egyetem keretén belül működik, Pavol Šalamon adott elő. A levéltár anyaga a müncheni Szabad Európa Rádió archívumára támaszkodik, gyakorlatilag azt bővíti tovább. A szlovák adás belső dokumentumai (újságcikkek, személyi iratok) tematikus és életrajzi egységekbe vannak rendezve. Gazdag anyaga között megtalálhatók pl. a Csehszlovák Rádió adásainak átírásai, az 1951–1972 között emigránsokkal készített (túlnyomórészt mikrofilmen) található interjúk. Könyvtárában szlovák lapok másolatai is hozzáférhetők.
Az üzemi levéltárak csehországi helyzetéről Rút Macurová adott elő. A szocializmus korának gazdasági levéltárügyének vázlatos fejlődését mutatta be. A virágkor szerinte az 1960 és 1990 közötti időszakra tehető, amikor az (állam által jelentősen támogatott) ipari és mezőgazdasági üzemek jól működő, kedvező anyagi alappal (finanszírozás, épületek) és személyzettel rendelkező levéltáraikat kialakították. 1990 után ez a (mondhatjuk) privilegizált helyzet gyökeresen megváltozott. A jogi környezet átalakult, a törvényi garancia és a levéltári törvény rendelkezéseinek betartása (betartatása) megszűnt, az üzemek magántulajdonba kerültek. Az állami levéltárak ugyan átvették a megszűnt vállalatok anyagait, de az új tulajdonosok nem törekedtek az együttműködésre, az iratokat saját tulajdonuknak tekintették. A jelenlegi helyzetet nem véletlenül jellemezte katasztrofálisnak és áttekinthetetlennek, mert egyrészt az állami levéltárak nem tudnak ezekről a fondokról kellőképpen gondoskodni (anyagiak hiánya miatt, raktározási gondok, nagy állományokról van szó), másrészt a csődeljárások során az iratokat az új tulajdonosok csak a pénzbeli haszon szempontjából mérlegelik, így gyakran vagy eladják, vagy pedig megsemmisítik őket. Pozitív példaként említette a betelepülő német cégeket, és a jelentős múlttal rendelkező vállalatokat (Škoda Művek, Plzeòský Prazdroj).
Ján Šulavík az iratkezelés marketingközpontú (lényegében definiálatlan) módszereit tárgyalta. A hatékonyságnövelés, a filozófiaváltás és a minőségi szolgáltatás kifejezésekkel jellemezhető eljárásokat azonban eléggé általánosította, üzletközpontú alkalmazását túlhangsúlyozta. Az intézményműködtetés szempontjából minden bizonnyal egyes részelemek átemelhetők volnának (hatékonyabb kommunikáció, szervezetépítés stb.) a levéltárügybe is.
A harmadik nap délelőttjén a SZLE közgyűlése zajlott, amelyen a tagság meghallgatta az egyesület elmúlt két évi tevékenységének értékelését, az igazgató és a felügyelő bizottság beszámolóját, valamint a gazdálkodásról szóló jelentést. Végül elfogadásra került a jövő évi rendezvények ütemterve.
A konferencián elhangzott előadások a Fórum archivárov c. közlöny 2004. évi 1. számában jelennek meg.
Gaucsík István