Keszegh Béla–Török Tamás (szerk.): Gazdasági váltás Szlovákiában (Lelkes Gábor)
Keszegh Béla–Török Tamás (szerk.): Gazdasági váltás Szlovákiában. Komárom, Kempelen Farkas Társaság, 2006, 332 p.
A 2006. június 17-i előrehozott szlovákiai parlamenti választások tétje a gazdasági és szociális reformok folytatása vagy azok módosítása, leállítása, a szociális következmények enyhítése volt. A választási eredményekből arra következtethetünk, hogy a szlovákiai választók többsége elutasította a gazdasági reformok eddigi ütemét, súlyosnak érezte annak társadalmi következményeit.
A fenti tények a szlovákiai magyar doktoranduszok és fiatal kutatók érdekeit védő Kempelen Farkas Társaság tavasszal megjelent Gazdasági váltás Szlovákiában c. kiadványát különösen aktuálissá teszik. A publikációban összegyűjtött tanulmányok – a Kempelen Farkas Társaság által támogatott ösztöndíjrendszerben részt vevő fiatal szakembergárda kutatási eredményei – azon társadalmi-gazdasági reformokat tekintik át, amelyek az elmúlt években különböző európai szakmai testületek pozitív kritikáját vívták ki, és jelentősen elősegítették az ország elismertségét az Európai Unióban. A szerzők a reformok gazdasági eredményességének vizsgálatán túl a reformok társadalmi visszhangját is elemzik, ami az elkövetkező évek során jelentős segítséget nyújthat további közpolitikai változások és hosszú távú irányvonalak megfogalmazásában és meghatározásában. A társaság, felismerve a szlovákiai társadalompolitikai jelenségek és gazdasági eredmények feltárásából eredő tapasztalatátadás lehetőségét más országok számára, a tanulmányokat két nyelven, magyarul és angolul teszi közzé a kiadványban.
Részletesebben nézve a könyv tartalmát, az első fejezet a reformok politikai környezetét és előfeltételeit mutatja be. A tanulmány szerzője, Keszegh Béla, átfogó képet nyújt az 1989-es rendszerváltozást követő másfél évtized változó gazdaságpolitikai és társadalompolitikai időszakairól, megállapítva azt, hogy az 1990-es évek jelentős lemaradásában nagy szerepe volt a korábbi hasznosítható politikai, társadalmi és gazdasági tapasztalat hiányának, majd a későbbiekben ennek volt köszönhető a reformok átfogó és bátor jellege.
A kötet második tanulmányában Bara Zoltán a gazdasági rendszerelmélet módszertanát alkalmazza a szlovákiai reformfolyamatok alaposabb áttekintéséhez és megértéséhez, valamint összefoglaló szintézisként bemutatja az adórendszer, az egészségügyi és a szociális ellátórendszer, valamint a munkaerőpiac reformlépéseit.
A következő tanulmány a kötet legtöbb innovációt tartalmazó írása, melyben Estélyi Krisztina, Keszegh Béla, Kovács Péter és Mikóczy Ilona a magyar–szlovák határ mentén történő munkaerőmozgások irányát, mértékét, jellegét és irányvonalait mutatja be, vizsgálja azok hatásait a határ menti régiók gazdaságára és társadalmi változásaira. A tanulmány első része a munkaerőmozgás jogi hátterét vizsgálja, melynek keretén belül bemutatásra kerülnek azok az Európai Unió által használt jogi fogalmak, rendelkezések és esetleges jogi lehetőségek, amelyek a munkaerő mozgását hivatottak értelmezni és felügyelni. A jogi háttér bemutatása külön figyelmet szentel a munkaerő-kölcsönzés lehetőségeire és szabályozására, amely nem várt mértékben jelent meg a munkaerőpiacon. A tanulmány második része a munkaerőmozgást a gazdasági mutatók viszonylatában vizsgálja, mely mutatók segítenek megérteni bizonyos társadalmi reakciókat, továbbá segítenek megcáfolni vagy alátámasztani a napi politikai csaták felvetéseit és esetleges rémképeit. A tanulmány következő része a téma gyakorlati, munkaügyi oldalát mutatja be, vagyis azt, hogy működik a munkaerő-ingázás a mindennapokban, és milyen körülmények idézték elő az ingázók számának megsokszorozódását. Ezen fejezet tárgyalja a munkaerőmozgás gócpontjait, ahol az ingázók száma a legnagyobb mértékű, továbbá képet ad arról, hogy az elmúlt másfél évben az ingázók száma milyen arányokat öltött. Az ingázás méretének bemutatásával párhuzamosan bemutatásra kerül a munkaerőpiac átalakulása a határ mentén, amely különböző hatással volt a társadalomra a határ mindkét oldalán, valamint javaslatot fogalmaz meg egy átfogó határ menti munkaügyi koncepció kidolgozására. A tanulmány záró egysége a szakterület érintett képviselőinek véleményét foglalja össze.
A kötet negyedik tanulmányát Árendás Csaba, Dudás Tamás, Illés Gábor és Szinek Kénesy Marianna írta azzal a céllal, hogy bemutassa a Szlovákiában 2004-ben végbement adóreformot és annak gazdasági-társadalmi következményeit. A tanulmány szerzői három fő célt definiáltak, melyek közül az első, hogy bemutassák azokat a friss gondolatokat és reformokat, melyek a szlovákiai adóreformok hátterében álltak. A tanulmány második fontos célja, hogy bemutassa a Szlovákiában végrehajtott adóreformok következményeit, mind a lakosság, mind a szlovák gazdasági rendszer szempontjából. A tanulmány harmadik (nem kevésbé fontos) célja az, hogy rámutasson azokra az elemekre a szlovák adóreformban, melyek jól sikerültek, és azokra is, melyeket – a szerzők szerint – nem tanácsos követni egy esetleges más országban tervezendő adóreformban. A felállított célokat tükrözi a tanulmány szerkezeti felépítése is, mely három egymásra szervesen épülő részből áll. Az első rész egy bevezető rész, mely bemutatja az adórendszer szerepét a modern piacgazdaságban és felvázolja a lehetséges adóreformokat. Ez a rész kitekintést nyújt a közelmúltban végrehajtott adóreformokra is, melyek nagyban inspirálták a szlovák adóreformot. A tanulmány második része – talán a legfontosabb rész –, mely bemutatja a szlovák adóreform egyes lépéseit és vázolja a reformok hatását a lakosságra nézve. A harmadik rész szintén a reformok következményeit elemzi, csakhogy itt a reformok a költségvetésre és a gazdasági mutatókra gyakorolt hatása kerül előtérbe.
Király Zsolt, Kürthy Péter, Sidó Péter és Száraz Krisztina tanulmánya a szociális ellátórendszer reformját mutatja be. A szerzők felvázolják és részletesen elemzik a szociális ellátórendszer három fő formáját, a társadalombiztosítás, a szociális segélyezés és a szociális támogatás rendszerét. A tanulmány önálló részben taglalja a családjogi törvény reformját, mely számos lényeges változást hozott reagálva az elmúlt években végbement demográfiai és társadalmi változásokra. A tanulmány a nyugdíjreform áttekintésével zárul, képet adva az I–III. pillérről, valamint a nyugdíjreform társadalmi megítéléséről.
A kiadvány utolsó tanulmányában Bara Zoltán, Dani Tamás, Fraenkel Emil, Tokár Géza szerzői négyes a szlovákiai egészségügyi reformot vizsgálja, miközben három kérdéskör kerül áttekintésre. A szerzők a tanulmány első felében az európai és amerikai tendenciákat összevetve egy általános körképet vázolnak fel az olvasó számára az egészségügyi rendszerekről. A tanulmány második részében az elmúlt évek szlovákiai tapasztalatai és reformlépései kerülnek bemutatásra. A tanulmány záró része a reformlépések előéletét és társadalmi hatásait foglalja össze, bemutatva többek közt a reformerek nézeteit (az egészségügyi miniszter és környezete), a politikai pártok programjain keresztül a politikai hátteret, illetve a szakma hozzáállását az egészségügyi reformcsomaghoz.
Összegezve megállapítható, hogy a Kempelen Farkas Társaság tanulmánykötetével a szlovákiai magyar közgazdasági szakirodalom egy hiánypótló kötettel gazdagodott, melynek értékét növeli, hogy a tanulmányok angol fordítását is tartalmazza. Ajánlom e kötetet azoknak, akik áttekintést szeretnének nyerni az elmúlt 8 év reformfolyamatairól, amelyeknek köszönhetően Szlovákiát sok gazdasági szakértő „közép-európai kistigris”-ként jellemzi.
Lelkes Gábor